هر کالایی متقاضی خاص خودش را دارد. کالا ممکن است کاربردی یا تزئینی باشد. کالاهایی نیز وجود دارند که علاوه بر کاربردی بودن تزئینی هم می باشند. بعضی کالاها نیز به عنوان عتیقه ارزش دارند. ارزش بسیاری از اشیاء عتیقه معمولا مادی است.

بعضی اشیاء قدیمی نیز فقط ارزش معنوی دارند ، یعنی به عنوان یادگار اجدادی نگهداری می شوند و به هنگام فروش ، ارزش مادی چندانی ندارند. این اشیاء فقط برای اعضاء خانواده ارزشمند می باشند.
در شات گان های دولول نیز چنین وضعیتی وجود دارد. معمولا قیمت انواع معروف شکاری ( field shotgun ) با کیفیت و دقت ساختاری بالا حدود 10-40 هزار دلار می باشد. قیمت انواع معروف ورزشی ( sporting ) آن که محصول سازندگانی چون پرازی ( perazzi ) و کریگوف ( krieghoff ) هستند ، گرانتر از انواع شکاری می باشند زیرا بر خلاف انواع شکاری که معمولا برای شلیک 1000 تا 400 فشنگ در سال طراحی می شوند ، انواع ورزشی برای شلیک تا 400 فشنگ در روز تولید شده اند.
ضمنا انواع دولول رویهم ( o/u ) گرانتر از انواع دولول بغل هم ( s×s) می باشند. گاها در مراجعه به حراجی های بزرگ اسلحه در آمریکا و اروپا مشاهده شده که برخی انواع دولول قدیمی بیش از 50 هزار دلار قیمت داشته اند. این در حالی است که در این کشورها افت قیمت در محصولات دست دوم بسیار شدید است.
بنابراین می توان دریافت قیمت گزاف آنها نه فقط به خاطر کیفیت ، بلکه بیشتر به خاطر ارزش هنری تزئینات منقوش در بدنه آنها می باشد. امروزه علاوه بر انگلستان ، سازندگان معروف ایتالیا ، اسپانیا و گاها سایر کشورهای اروپایی نیز چنین محصولاتی تولید می کنند. برخی قیمتها در سری محصولات چنین سازندگانی ثابت است ولی انتخاب برخی گزینه ها محصول تحویلی را سفارشی می کند. به عنوان مثال افزایش پنج هزار پوند یا بیشتر به خاطر قنداق حکاکی شده که اثر هنری با شکوهی از چوب گردو بوده ، دور از واقعیت نمی باشد. گاها سفارش حکاکی های خاص روی بدنه سلاح توسط چیره دست ترین حکاکان دنیا ، موجب صرف دو سال دقت و دوازده هزار پوند یا بیشتر هزینه شده است. در برخی تفنگ های گران قیمت علائم و نشان های طلاکوبی شده نیز به چشم می خورد که به نظر عده ای سبک و جلف می نماید. این افراد نقش و نگارهای ایجاد شده روی قسمتهای فلزی اسلحه که بسیاری از آنها شاهکار هنری مشهورترین حکاکان دنیا می باشد را ترجیح می دهند.
حال نمونه هایی از گران قیمت ترین شات گان های دنیا که محصول مشهورترین سازندگان می باشد بشرح ذیل معرفی می گردد:
 
فابری ( Fabbri ) :
این شرکت با 42 سال قدمت ( تاریخ تاسیس : 1965 ) در استان برسیا ( Brescia ) در شمال ایتالیا واقع شده است. مقدار تولید آن بیش از چند قبضه در سال نیست. قیمت هر قبضه از سلاحهای تولیدی این شرکت حدود 100.000 پوند است.
از آنجایی که تمامی تفنگ های تولیدی این شرکت فقط دولول رویهم می باشند ، نمی توانند میراث اجدادی محسوب شوند. چرا که برخلاف انواع دولول بغل هم ، این تفنگ ها نسبتا جدید هستند.

شرکت باس ( Boss ) :
این شرکت انگلیسی در سال 1812 تاسیس شده و مدعی تولید بهترین سلاح می باشد. قیمت محصولات این شرکت بشرح ذیل می باشد:
نوع سلاح
گیج ( Gauge )
قیمت ( پوند )
دولول بغل هم
20 - 16 - 12
55.000
دولول بغل هم
28 - کالیبر 410/0
60.000
دولول رویهم
20 - 16 - 12
75.000
دولول رویهم
28 - کالیبر 410/0
80.000
 
 
 
 
 
 

این مقادیر قیمت تمام شده بهترین محصولات سفارشی با تمام زیبایی و ظرافت های سنتی اعمال شده می باشد. در بعضی موارد مشتریان حکاکی های خاصی را مد نظر دارند. تحویل چنین سفارشاتی بسته به حکاک و طراح مورد نظر مستلزم صرف زمان ( گاها تا دو سال ) و هزینه بیشتر خواهد بود. عده ای از علاقمندان محصولات این شرکت که توان خرید این تفنگ ها را نداشته اند ، از طرفی هدف آنها نیز نگهداری سلاح به عنوان میراث ارزشمند خانوادگی یا گنج نبوده ، بلکه به منظور شکار یا ورزش بوده ، در خواست انواع ارزان قیمت آنها را کردند.

لذا شرکت باس که نام مالک آن رابرتسون باسRobertson Boss ) بوده ، این محصولات را با نام رابرتسون (Robertson ارائه کرد. ماشین کاری اجزای فلزی آنها با استفاده از CNC و کیفیت ساختاری آنها نیز در حد انواع گرانقیمت بود. این تفنگ ها فاقد حکاکی و پرداخت های پر هزینه بوده و قیمت آنها در حد یک دهم انواع گران قیمت بود. در تفنگ های دولول رابرتسون قیمت انواع بغل هم 10- 6 هزار پوند و قیمت انواع رویهم 12 – 8 هزار پوند بوده است.
 
شرکت هالند اند هالند (Holland & Holland) :
این شرکت در سال 1835 با نام اچ هالند ( H . Holland ) توسط هریس هالند ( Harris Holland ) در لندن تاسیس شد. در ابتدا تفنگ های این شرکت بدون درج آدرس کارخانه با آرم H . Holland تولید می شدند و احتمالا طرح پیشنهادی هریس هالند توسط سازندگان دیگر تولید می شد. تاریخ راه اندازی کارخانه و شروع تولیدات خود شرکت دقیقا معلوم نیست ولی به نظر می رسد بین سالهای 1850 – 1840 بوده است. شروع تولید محصولات کارخانه هریس هالند تعجب همه را برانگیخت زیرا شغل قبلی وی تجارت تنباکو بود و بر خلاف دیگر سازندگان معتبر در هیچ کارخانه ای کارآموزی نکرده بود.
از آنجایی که فرزندی نداشت در سال 1861 برادر زاده خود ، هنری هالند ( Henry Holland ) را به عنوان کارآموز نزد خود آورد. بعدها هنری ( Henry ) را شریک خود کرد و در سال 1876 شرکت به نام این دو نفر یعنی هالند اند هالند (HollandHolland & ) تغییر نام یافت.
از میان محصولات این شرکت ، دولول بغل هم دوماشه مدل رویال که مجهز به پوکه پران ( Ejector ) سیستم چکاننده ساید لاک ( Hand detachable lock ) و ضامن خودکار ( Automatic Safety ) می باشد ، بهترین محصول آن بوده است.
در سیستم ابداعی باز شدن خودکار لوله ها ( Self opening ) که به نام این شرکت ثبت شده ، یک فنر که به هنگام بستن لوله ها منقبض می شود ، پس از شلیک به محض پیچاندن اهرم روی قبضه ( top lever ) بدون نیاز به خم کردن لوله ها ، آنها را باز می کند. قیمت انواع مختلف در مدل رویال به شرح ذیل می باشد :
 
 
در این مدل ها روش الحاق لوله ها ، چاپر لامپ ( chopper lump ) می باشد. طول خزانه 70 میلیمتر ، سطح تسمه میان لوله ها ( rib ) مقعر و طول لوله 5/62 تا 80 سانتیمتر است. قنداق از چوب گردوی سفارشی با جلای روغنی و طلاکوب می باشد. قبضه از نوع راست ( انگلیسی ) یا نیمه طپانچه ای می باشد و تعداد خطوط حک شده در آن ( همچون تار و پود در قالی های ظریف ) 28 – 24 خط در اینچ می باشد. سفارش امکانات اضافی ، مستلزم تقبل هزینه بیشتر خواهد بود. مبلغ اضافی برای سفارش تک ماشه مکانیکی 3.750 پوند و برای جفت لوله اضافی 9.800 پوند خواهد بود. بهترین چوب گردو 1.150 پوند و بالاتر ، بچه قنداق پهن ( beavertail forend1.680 پوند و پوشش چرمی ته قنداق 340 پوند می باشد. بدون حکاکی های سفارشی قیمت یک تفنگ دولول مدل رویال گیج 12 با تمام امکانات اضافی قید شده 66.000 پوند خواهد بود.
 
      نوع سلاح       
      گیج (Gauge )    
قیمت ( پوند )
دولول بغل هم
20 – 16 – 12
47.170
دولول بغل هم
28 – کالیبر 410/0
49.950
دولول رویهم
20 – 16 – 12
57.500
دولول رویهم
28 – کالیبر 410/0
60.500
 

 

جیمز پردی و پسران ( James Purdy & Sons ) :
این شرکت در سال 1814 در انگلستان تاسیس شد. محصولات پردی تنوع مدل نداشته و مدعی تولید فقط بهترین ( Purdy , only the best ) می باشد. قیمت پایه دولول بغل هم این شرکت در گیج 12 ، 16 و 20 با احتساب مالیات، 46.500 پوند می باشد. در گیج 28 و کالیبر 410/0 به 52.000 پوند می رسد. 

امکانات اضافی ، هزینه های خاص خود را دارند. گیره های جانبی پیشانی جنگی 550 پوند ، قفل سوم 2.650 پوند ، تسمه مات میان لوله ها 350 پوند ، نوع بدون پین صفحات جانبی قبضه ( پین ها به عنوان محور عرضی حامل قطعات چکاننده در گودی های داخلی صحات جانبی مستقر می شوند ) 1.675 پوند و ضربه گیر ته قنداق با پوشش چرمی 700 پوند هزینه اضافی در بر خواهد داشت. هزینه های اضافی برای لوله های اضافی یا یدکی ، بچه قنداق پهن ، کفی ته قنداق مخصوص ، تک ماشه در دولول بغل هم و دو ماشه مفصل دار ( articulated front trigger ) نیز دریافت می گردد.
نشان طلاکوب یا نقره و انتخاب طرحی از حکاکی که متفاوت از استاندارد شرکت می باشد نیز مستلزم پرداخت هزینه مازاد بر قیمت پایه خواهد بود. قیمت یک قبضه تفنگ دولول سفارشی در گیج 12 با تمام امکانات اضافی و حکاکی های خاص بکار رفته در آن با احتساب مالیات در حدود 75.000 تا 80.000 پوند خواهد بود.
 
 
ای . جی . چرچیل ( E.J.Churchill ) :
این شرکت در سال 1891 در انگلستان تاسیس شد. این شرکت از بدو تاسیس در حال تولید بهترین انواع مدل کلاسیک دولول بغل هم بوده است. ساختار خارجی مقر ته لوله ها به شکل سنتی آن یعنی مربعی ( Traditional square bodied ) یا گرد ( Round bodied ) می باشد.
صفحات بدون پین طرفین قبضه در سیستم چکاننده سایدلاک آن ضمن جلوگیری از نفوذ هوا ، سطوح مناسبی برای حکاکی مخصوصا نقوش شکار ایجاد می کند. این شرکت طرح حکاکی خاص خود را دارد. سفارش طرح های دیگر حکاکی ، باعث افزایش قیمت سلاح خواهد گردید. در حال حاضر باز شدن خودکار لوله ها ارجع است. در صورت سفارش ، اهرم روی قبضه جهت باز کردن لوله ها به صورت اهرم جانی ( side lever ) نیز ارائه می گردد.
قیمت پایه سلاح در گیج های 12 ، 16 و 20 با احتساب مالیات برابر 39.500 پوند و برای گیج 28 برابر 41.500 پوند می باشد. امکانات بیشتر هزینه های اضافی نیز خواهد داشت. سیستم تک ماشه 3.445 پوند ، قبضه طپانچه ای 585 پوند ، لوله های اضافی قابل تعویض 8.950 پوند ، باز شدن خودکار لوله ها 3.250 پوند و به کارگیری بهترین چوب گردو 975 پوند به قیمت سلاح اضافه می کند. قیمت یک تفنگ سفارشی با کلیه امکانات اضافی حدود 59.000 پوند خواهد بود.
 
 
ویلیام اونز ( William Evans ) :
این شرکت در سال 1883 در لندن تاسیس شد. قیمت پایه بهترین محصول دولول بغل هم این شرکت با سیستم چکاننده ساید لاک و حکاکی برجسته خاص در گیج های 12 ، 16 و 20 با احتساب مالیات حدود 35.000 پوند می باشد. این مقدار در گیج های 28 و کالیبر 410/0 برابر 37.000 پوند بوده است. تمام محصولات این شرکت بر اساس سفارش مشتری و با خصوصیات مورد نظر آنها تولید می شود. این شرکت تلاش می کند تا در حد امکان در خواست امکانات سفارشی از جمله چوب گردوی اعلا یا نوع مرغوب چوب بلوط ، روکش چرم و دو ماشه مفصل دار در انواع دو ماشه موجب افزایش قیمت تحویلی نشود.
 
 
با این حال برخی قابلیتها باعث افزایش قیمت تمام شده می شود ، مثلا سیستم تک ماشه 2.000 پوند ، جفت لوله های اضافه با خصوصیات متفاوت 7.500 پوند با احتساب مالیات ، به قیمت پایه می افزاید. در این شرکت نیز حکاکی های متفاوت از استاندارد کارخانه ضمن افزایش قیمت ، باعث طولانی شدن تاریخ تحویل سلاح می گردد.
 
 
ای. ای. براون و پسران ( AA Brown & Sons ) :
این شرکت در سال 1938 در بیرمنگهام تاسیس شد. بهترین محصول این شرکت ، دولول بغل هم مدل دولوکس می باشد. قیمت پایه گیج 12 ، 16 و 20 در انواع مجهز به باز شدن خودکار لوله ها 32.000 پوند و در انواع بدون این قابلیت 31.000 پوند می باشد.
گیج 28 و کالیبر 410/0 این محصولات فقط بر اساس سفارش تولید شده و قیمت پایه آنها 35.000 پوند و بالاتر است. هزینه حکاکی در الگوهای استاندارد شرکت 3.500 تا 6.000 پوند و برای سفارشات خاص بیشتر است.
تنوع گسترده ای از امکانات اضافی ، گزینه ها ، چمدان تفنگ ( Case ) و متعلقات مربوطه می تواند سفارش شود. قیمت بهترین محصول این شرکت با تمام امکانات اضافی و لوکس حدود 50.000 پوند خواهد بود.
 
 
 
برادران واتسون ( Watson Brothers ) :
این شرکت انگلیسی در سال 2005 یکصد و بیستمین سالگرد تاسیس خود را جشن گرفت ( تاسیس : 1885 میلادی ). علائم ظاهری خاص محصولات این شرکت ، آن را متمایز و قابل تشخیص کرده است. ساختار خارجی گرد و صندوقی شکل چکاننده در انواع دولول بغل هم با قابلیت باز شدن خودکار لوله ها به همراه چوب گردوی اعلای جلاکاری شده از مشخصه های بارز محصولات
این شرکت می باشند.
 
 
قیمت پایه بهترین تفنگ دولول شکاری این شرکت با احتساب مالیات ، 28.500 پوند می باشد. این قیمت امکانات تک ماشه یا دوماشه ، نوع قبضه ، طلاکوبی و حک کردن حروفی از نام مالک ، طلاکوبی نام سازنده و دکمه ضامن طلاکوب را نیز در بر می گیرد. سفارشاتی که منجر به افزایش قیمت می شوند شامل حکاکی روی خزانه 1.500 پوند ، پنجه و پاشنه قنداق حکاکی شده ، 800 پوند و تسمه میان دولوله مشبک و تهویه دار به مقدار 1.500پوند می باشند. بهترین محصول این شرکت با تمام امکانات سفارشی و احتساب مالیات حدود 43.000 پوند خواهد بود.
 
 
 
وستلی ریچاردز ( Westly Richards ) :
این شرکت در سال 1812 در بیرمنگهام تاسیس گردید. نمایندگی فروش محصولات آن در لندن در سال 1814 افتتاح شد. سیستم چکاننده دراپ لاک ( Droplock ) که با باز کردن درپوش تحتانی زیر مقر خزانه می توان اجزای چکاننده را جدا نمود ، از اختراعات ثبت شده این شرکت می باشد.


 
قیمت پایه دولول بغل هم در گیج 12 ، 16 و 20 با احتساب مالیات 26.500 پوند می باشد. در گیج 28 و کالیبر 410/0 این مقدار به 27.200 پوند می رسد. سفارش برخی امکانات باعث افزایش قیمت می شود. تک ماشه انتخابی 3.250 پوند ، چوب گردوی اعلا 500 پوند ، قنداق راست ( طرح پرنس ویلز انگلیسی ) 600 پوند ، بچه قنداق نیمه پهن 750 پوند و حکاکی تصویر شکار روی قسمتهای فلزی سلاح حسب مورد ، 4.000 پوند و بالاتر هزینه خواهد داشت. در صورت سفارش تفنگ با حکاکی استاندارد ولی دارای تمام امکانات اضافی قید شده ، قیمت این سلاح با احتساب مالیات حدود 36.250 پوند خواهد بود.
در ایتالیا محصولات سازندگانی چون ابیه تیکووسالوینللی ( Famars ) A&S ، فراتللی ریزینی ( F.lli Rizzini ) و فراتللی پیوتی ( F.lli Piotti ) ، ضمن داشتن کیفیت ساختاری بسیار بالا دارای ارزش هنری حکاکی های خاص روی بدنه نیز می باشند. قیمت پایه محصولات این سازندگان بیش از 30.000 دلار می باشد.
 
 
 
سازندگانی چون لیبوکورالی ( Lebeau-Courally ) در بلژیک و چاپویس ( Chapuis ) در فرانسه ضمن داشتن تنوع مدل ، محصولات مرغوب و ظریفی نیز داشته اند.
 
 
شرکت آرماس گاربی ( Armas Garbi ) اسپانیا با 48 سال قدمت ، 150 قبضه سلاح در سال تولید می کند. از این تعداد ، 40 قبضه بالاترین کیفیت را داشته و دولوکس نامیده می شود. قیمت هر قبضه دولول دولوکس در آمریکا 25.000 دلار بوده است.
 
 
 
پدروآریزابالاگا ( Pedro Arrizabalaga ) :
این شرکت اسپانیایی در سال 1944 تاسیس شده و همچون پردی انگلیس مدعی فقط بهترین است. کیفیت محصولات این شرکت در حدی بوده که آن را پردی اسپانیا نامیده اند ( Purdy of Spain ). تعداد کارمندان این شرکت با احتساب دو نفر کارآموز جمعا 6 نفر می باشد. این شرکت در هر سال فقط 40 قبضه تفنگ دولول تولید می کند. قیمت هر قبضه از محصولات آن حدود 12.000 دلار می باشد.
 
 
 
ارییتا ( Arrieta ) :
این شرکت اسپانیایی محصولات متنوعی تولید می کند ، یعنی به جز محصولات ظریف و تزئینی ، تفنگ های شکاری معمولی نیز تولید می کند. کما اینکه قیمت مدل 578 این شرکت 2.500 دلار در حالیکه مدل 931 این شرکت به عنوان یک محصول لوکس 25.000 دلار قیمت دارد.
 
 
 
 
گرولا ( Grulla ) :
این شرکت نیز از سازندگان مشهور اسپانیا می باشد. قیمت بهترین محصول این شرکت ( مدل رویال ) حدود 13.500 دلار است.
بسیاری از علاقه مندان تفنگ های دولول معروف انگلیسی که توان خرید محصولات سازندگان معروف انگلستان را نداشته اند ، به دنبال خرید انواع مرغوب ایتالیایی آن بوده اند. برای این افراد تفنگ های اسپانیایی آخرین گزینه بوده است. چون این کشورها ( ایتالیا و اسپانیا ) از سبک طراحی و استانداردهای سازندگان معروف انگلیسی پیروی می کنند و این در حالیست که محصولات اسپانیایی ارزانتر از هم ردیف ایتالیایی خود هستند. تولید تفنگ حکاکی شده و گران قیمت در برخی شرکتها موردی است. به عنوان مثال شرکت پرازی ( Perazzi ) که سازنده معروف تفنگ های ورزشی در ایتالیا می باشد ، گران ترین تفنگ موجود در نمایشگاه اسلحه و مهمات ( Shot Show ) سال 2006 در لاس وگاس آمریکا را تولید کرده است. قیمت این تفنگ 450.000 دلار بوده است. 
 
 
+ نوشته شده توسط Bablee swagger در شنبه هفدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ و ساعت ۲۱:۴۳ بعد از ظهر |


Powered By
BLOGFA.COM